Sosyal Medya

Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a Türkiye’de temsilci bulundurmadıkları için ikinci kez ceza kesildi. 30’ar milyon TL’lik cezalar sosyal medya şirketlerine bildirildi.

Bloomberg’e konuşan üst düzey bir hükümet yetkilisinin verdiği bilgilere göre, Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a ikinci yaptırım olan 30’ar milyon TL’lik cezalar kesildi.

Şirketlere belirtilen sürede bildirim yapmadıkları için geçen ay 10 milyon TL’lik cezalar kesilmişti. Şirketler temsilci bildirmeme tavırlarını sürdürürlerse, gelecek ay Türkiye’deki vergi mükelleflerinin söz konusu şirketlere reklam vermesi yasaklanacak.

Reklam yasağının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen şirketler hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Bu ceza da yüzde 90’a kadar artabilecek. Şirketler cezanın ardından 1 ay içinde, temsilci bildirir ve cezayı öderlerse cezalar 4’te 1 oranında düşecek.

Sosyal medya mecralarının kapatılma ihtimaline karşın Telegram kanalımızdan notlarımızı paylaşmaya ve sizlere ulaştırmaya devam ediyoruz. Aşağıdaki linkten telegram adresimize ulaşabilir notlarımızdan ve duyurularımızdan anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

TELEGRAM KANALIMIZ —–> https://t.me/hukuknotum

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir