Mezun Olunca Ne Kadar KYK Kredisi Öderim ?

Mezun Olunca Ne Kadar KYK Kredisi Öderim ?

Açıklanan verilere göre KYK öğrenim kredisi alan her 5 kişiden 1’i mezuniyet sonrası borcunu ödeyemedi. Devlet tarafından yasal süresi için KYK kredi borcunu ödeyemeyenlere hemen icrai işlem başlatılmamasına rağmen gecikme faizinin işlemesiyle borcunuz her geçen gün artıyor.

Bir uyarı yaptıktan sonra “Ne kadar kyk kredisi geri ödeyeceğim?” sorusunu sizlere örneklerle açıklayacağım.

Değerli arkadaşlar ihtiyacınız yoksa lütfen KYK kredisi almayın. Üniversitede yarı zamanlı bir işte çalışın, gerekirse ihtiyaçlarınızı kısın ama kredi almamaya özen gösterin. Mezuniyet sonrası kısa bir sürede iş bulma imkanınız olmayacak. Maalesef bu realiteyi üniversite 1.sınıftan itibaren düşünmeniz gerek.

Ne kadar KYK kredisi geri ödeyeceğim?

1.sınıftan itibaren KYK öğrenim kredisi aldığınızı ve her yıl öğrenim kredisine belirli bir miktar zam yapıldığını varsayalım;

  • 1.sınıfta aylık 850 TL; toplamda 10.200 TL,
  • 2.sınıfta aylık 1050 TL; toplamda 12.600 TL,
  • 3.sınıfta 1250 TL; toplamda 15.000 TL
  • 4.sınıfta 1450 TL; toplamda 17.400 TL
  • Toplamda 4 yıl boyunca alacağınız öğrenim kredisi miktarı: 55.200 TL

Birçok öğrenci faiz olmadığını düşünerek “aldığım kadar öğrenim kredisini geri ödeyeceğim.” mantığıyla hareket ediyor. Gerçekten faiz yok ancak geri ödemeler belirli bir endekse bağlanmış durumda. ÜFE’ye göre geri ödemeler yapılacağı için aldığınızdan daha fazla ödeme yapmak durumundasınız. Bunu bir örnekle açıklayalım;

  • Örneğin 2021 yılında ABC marka X model bir buzdolabının fiyatı 5.000 TL. Öğrenim kredisini ödemeye başlayacağınız 2027 yılında ABC marka X model buzdolabının fiyatı 10.000 TL’ye çıkıyor. 6 yılda buzdolabının fiyatı %23 arttıysa ödemeniz gereken öğrenim kredisi de %23 artacaktır.
  • Yani 55.200 TL öğrenim kredisi aldıysanız ÜFE oranına göre tahmini 67.896 TL geri ödeme yapmak durumundasınız. Üstelik ödeme güçlüğüne düşmeniz halinde de gecikme faizi uygulanmaktadır.

KYK Kredisi Geri Ödeme Hesaplaması

Twitter’da @unibilgi hesabından öğrencilere aldıkları toplam ücret ile ödemeleri gereken toplam ücreti soruldu ve Yanıtlar şu şekilde;

  • Aldığım toplam kredi 24.000 TL, ödemem gereken miktar 34.500 TL
  • Aldığım toplam kredi 16.000 TL, ödemem gereken miktar 21.250 TL
  • Aldığım toplam kredi 21.600 TL, ödemem gereken miktar 33.600 TL

Örnekler bu şekilde devam ediyor arkadaşlar. Kredi aldım iptal etmek istiyorum derseniz de e-Devlet üzerinden KYK kredisi iptal sekmesinden dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Bu durumda aldığınız toplam ücret üzerinden geri ödeme yaparsınız. Bu durumda da mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödemeniz başlar.

Mezuniyet sonrası “KYK kredi borcunu nasıl ödeyeceğim?” diye düşünün. Hepinizin geleceği güzel olsun, başarılar.

TÜM ÜCRETSİZ HUKUK NOTLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Unibilgi Sitesi

Mezun Olunca Ne Kadar KYK Kredisi Öderim ?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir